ETKİLİ NOT TUTMA TAKTİKLERİ VE CORNELL METODU

Çoğu öğrencinin çalışırken uyguladığı yöntemlerden biri de not tutmaktır; ancak çoğunlukla yanlış uygulanır ve verimli bir çalışma faaliyeti yapılmış olmaz. Nedeni ise not tutarken gerçekten gerekli olan yerleri değil, her duyduğumuzu ya da her okuduğumuzu sadeleştirmeden kağıda aktarmamız yüzündendir. Ders esnasında veya bir video izlerken not alıyorsak öncelikle senkronize olmalıyız. Yani, dikkatimizi ne tamamen not tutmaya ne de tamamen dinlemeye ayırmalıyız. İkisini beraber uyumlu bir şekilde yürütürsek ancak o zaman verim alabiliriz. Renkleri seviyor olabilirsiniz, belki baktığınız zaman size çalışma isteği veriyor olabilir; ancak not tutma esnasında birden fazla kalem kullanmak size zaman kaybı yaşatacaktır. Bir yandan dinleyip bir yandan yazarken bir de bunu görselleştirmek isterseniz bir noktadan sonra ipin ucu kaçabilir. Bu nedenle tek bir kalemle not alıp daha sonra onları başka bir yere renkli kalemlerle ya da nasıl görmek istiyorsanız o şekilde yazabilirsiniz. Bu şekilde aynı zamanda tekrar da yapmış olursunuz.

Sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz yerlerin başına veya sonuna önemli olduğunu belli edecek küçük semboller koyabilirsiniz. Sonradan dönüp çalışmak istediğinizde önemli yerler bu sayede direkt olarak dikkatinizi çekecektir. Not tutmak özellikle aldığınız notları temize çekerken size ders tekrarı da yaptırdığı için işinize çok yarayacak bir çalışma yöntemidir. Not tutmayı daha verimli hale getirmekle ilgili birçok yöntem ve taktik var, bunlardan en bilineni de Cornell Metodu.

Bu metod, 1940’lı yıllarda Amerika’daki Cornell Üniversitesi’nde üniversite öğrencileri ve akademik çalışmalar için geliştirilmiş bir yöntem. Genellikle üniversite öğrencileri tarafından ders esnasında not tutmak için uygulanan bu yöntem not alırken aynı zamanda etkin olarak da öğrenme sürecinin içine girmenizi sağlıyor. Cornell Metodu sayesinde hem daha düzenli not alabilir hem daha etkili öğrenebilir hem de zamandan kazanabilirsiniz.