MOTİVASYONUNUZU KORUMANIN YOLLARI NELERDİR?

YKS’ ye 4 aydan az bir zaman kala tüm adayların belki de en çok ihtiyacı olan şey motivasyondur. Aylardır süren hazırlık aşamasının sonlarına doğru sabrınız azalabilir, kendinizi yeteri kadar istekli hissedemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda için atacağınız birkaç küçük adımla motivasyonunuzu koruyabilirsiniz...

BAŞARILARINIZA ODAKLANIN

Bu zamana kadar elde ettiğiniz başarılar neler? Hedefinizin üstünde soru mu çözdünüz? Deneme netlerinizi mi artırdınız? Başardığınıza inandığınız şey her ne ise ona odaklanın. Bunun size ne kadar iyi hissettirdiğini hatırlamaya çalışın. Bunu hatırladığınız an yeni şeyler başarmak için daha geyretli olacaksınız.

HEDEFLER KOYUN

Kendiniz için adım adım başarabileceğiniz hedefler koyun. Direkt sonuca yönelik tek bir hedef koymaktansa sizi sonuca götürecek yolda küçük hedefler koyarsanız ve bu hedefleri adım adım gerçekleştirirseniz daha fazla motive olacaksınız ve diğer hedefleri gerçekleştirmeye daha istekli bir duruma geleceksiniz.

İLERLEMENİZİ GÖZLEMLEYİN

Kendinize bir hedef koyduktan sonra veya hedef koymadan da gelişmenizi takip edebilirsiniz. Sınava ilk hazırlanmaya başladığınızda ne noktadaydınız, şu an ne noktadasınız? İlerlemenizi takip etmek ve ilerlediğinizi görmek motivasyonunuzu artıracaktır.

BAŞARISIZLIĞI BÜYÜTMEYİN

Bugün, en iyi yerlerde olduğunu düşündüğünüz insanların hayatı bile bu noktaya gelmeden önce çeşitli başarısızlık hikayeleriyle dolu. Bu nedenle yaşadığınız en ufak bir başarısızlığın sizi geri çekmesine değil aksine daha ileri gitmek için güçlendirmesine izin verin.

İLHAM ALIN

Hepimizin başarılarından etkilendiği birileri vardır. Bu insanların hayat hikayelerini okuyun. Nasıl zorluklar yaşamışlar, nasıl çalışmışlar, kendilerini nasıl motive etmişler? Size ilham olabilecek birinin başarı hikayesini bulun ve size ilham olmasını sağlayın.