YKS SÜRECİN’DE EN SIK YAPILAN HATALAR

Hayat boyunca, bazen bilerek bazen ise bilmeyerek birtakım hatalar yapar dururuz… Önemli olan bu hatalardan neler öğrendiğimiz, ne sonuçlar çıkardığımız, hayata dair nasıl dersler aldığımızdır. Ancak sınav dönemi sizler için önemli bir süreç ve bu süreçte yapacağınız hatalar sizin en önemli servetiniz olan zamanınızı çalabilir. Peki, sınav döneminde en fazla yapılan hatalar neler yazımızda hep birlikte inceleyelim.

 

ERTELEMEK/ BAHANE ÜRETMEK

Bu konu önemli değil, zaten sınavda çıkmaz, önce bir şeyler atıştırayım sonra başlarım, bu konular kolay sınava az zaman kala çalışırım, bugün iyi hissetmiyorum çalışsam da işe yaramayacak… Bu ve bunun gibi bahaneler ve ertelemeler listesine eklenecek bir sürü cümle var. Sizler de bu cümlelerden birini mutlaka kurmuşsunuzdur. Elbette kendinizi  zaman zaman yorgun, çalışmaktan bıkmış hissedebilirsiniz. Böyle durumlarda bahaneler üretmek yerine kendinize ‘’şu an yorgunum ve çalışmak istemiyorum, kendime yarım saat izin veriyorum. Dinlendikten sonra çalışmaya başlayacağım’’. Diyerek. bu sözünüzde durun. Hem dinlenin hem de bahane üretmiş değil motive olmak için kendinize şans vermiş olursunuz.

 

İYİ OLUNAN KONULARA ÇALIŞMAK

Zaten iyi olduğunuzu bildiğiniz bir derse ve konuya çalışmak size kendinizi çok iyi hissettirebilir; ancak maalesef ilerlemenize bir yarar sağlamaz. Çözdüğünüz soruların doğru çıkması sizi mutlu eder ama aynı soruları, aynı dersi, aynı konuyu tekrar tekrar çözmek size ekstra hiçbir şey katmayacaktır. Bu nedenle eksik olduğunuz, zorlandığınız konuları tespit edip onlarla yüzleşin ve geç olmadan çalışmaya başlayın.

 

KIYASLAMA YAPMAK

Kendinizi başkalarıyla kıyasladığınız her an herkesin kendine özgü bir potansiyeli olduğunuz aklınıza getirin. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine kendinizi analiz edin ve kendi potansiyelinizin farkına varın. Daha sonra bu potansiyeli artırmak ve yükseltmek için neler yapabilirsiniz onlar üzerine yoğunlaşın. Yarıştığınız sadece kendiniz olsun, her zaman kendinizin bir adım ötesine geçmeye çalışın.

 

 

    KENDİNE VAKİT AYIRMAMAK

Evet, önemli bir sürecin içerisindesiniz; ancak sırf sınava odaklı bir sene sürdüremezsiniz, bir yerde süngünüz düşecek ve bu sizi geriye doğru itecektir. Bu nedenle haftanızın bir gününü sevdiğiniz şeyleri yapmak için kendinize ayırın ve bu ayırdığınız bir günden pişmanlık duymayın. Emin olun yapacağınız bu bir günlük izin size derslerinize asılma konusunda büyük bir güç verecektir.

 

 

 

PROGRAM YAPMAMAK

Çalışma programı yapmak sınav dönemi işinizi büyük ölçüde kolaylaştıran bir uygulamadır. Kendinizi tanıyorsanız, analiz ettiyseniz, nelere ihtiyacınız var biliyorsanız; çalışma programınızı kendiniz de oluşturabilirsiniz. Bir programa bağlı olarak çalışmak hem size düzen sağlar hem de ilerlemenizi görmenize yardımcı olur.